Środowiskowy Dom Samopomocy powstał w grudniu 2007 r. i jest ośrodkiem wsparcia dziennego dla 40 osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. Dom zakłada stworzenie osobom niepełnosprawnym odpowiednich lokalowo, kadrowo i merytorycznie warunków do prowadzenia terapii i rehabilitacji społecznej, tworzenia innowacyjnych rozwiązań o charakterze profilaktycznym, kulturalno-rekreacyjnym i edukacyjnym, które służą podtrzymaniu i rozwijaniu umiejętności osób uczestniczących w zajęciach środowiskowego domu do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia we własnym środowisku.
Wszystkie zajęcia z uczestnikami ŚDS prowadzone są w oparciu o indywidualny program aktywizacji dostosowany do potrzeb, możliwości psychofizycznych i zainteresowań uczestnika np.:
- treningu umiejętności samoobsługi, zaradności życiowej i funkcjonowania w codziennym życiu,
- treningu umiejętności społecznych,
- treningu interpersonalnego,
- treningu budżetowego,
- treningu lekowego,
- treningu gospodarstwa domowego,
- treningu relaksacyjnego,
- treningu umiejętności spędzania wolnego czasu,
- inne formy postępowania w tym przygotowujące do podjęcia pracy na chronionym lub otwartym rynku pracy.
W ramach Środowiskowego Domu prowadzone są spotkania edukacyjno-wspierające dla rodzin podopiecznych, bądź ich opiekunów prawnych. W roku 2009 rozszerzona została oferta edukacyjna o możliwość skorzystania z kursów języka angielskiego oraz o kolejny cykl kursów komputerowych.
Środowiskowy Dom Samopomocy jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.
Jak otrzymać pomoc?
Skierowanie do ŚDS następuje na podstawie decyzji administracyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu. W czasie oczekiwania na miejsce można skorzystać z formy wsparcia w charakterze klubowicza.
Kierownik: Beata Wyczyńska-Hoppe
Środowiskowy Dom Samopomocy Grudziądzkiego Centrum Caritas
ul. Marcinkowskiego 6-8
86-300 Grudziądz
tel/fax. (056) 6431641
e-mail: sds.grudziadz@caritas.pl
AKTUALNOŚCI
Letnie atrakcje w ŚDS
Czerwiec w Środowiskowym Domu Samopomocy pełen jest atrakcji: zaczęliśmy od obchodów Dnia Dziecka i od tej chwili każdy słoneczny dzień jest dla nas świętem z którego korzystamy!
„Niestety ŚDS znowu zamknięty…”
Wracamy do pracy zdalnej i dostarczania obiadów.
Pracownicy ŚDS wykonali ponad 200 stroików świątecznych ze świecą Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas. Stroiki przed wigilią trafią nie tylko do domów podopiecznych ŚDS, ale także do samotnych seniorów wytypowanych przez grudziądzkie parafie.
Uczestnik ŚDS zwycięzcą wojewódzkiego etapu konkursu PFRON!
W tym tygodniu wszyscy uczestnicy ŚDS otrzymają specjalny pakiet ochrony osobistej. Czas przedświąteczny to często też więcej wyjść z domu i spotkań z innymi osobami niech więc nie zabraknie nikomu środków ochrony przed Covid-19. Pamiętajcie o maseczkach (ci co mogą ją zakładać), rękawiczkach, dezynfekcji i zachowaniu dystansu!
Pierwsze prace uczestników ŚDS nagrodzone! W tym tygodniu nagroda za wykonane prace trafiła do Eligiusza. Jako pierwszy przysłał swoje prace i nawet wystąpił w krótkim filmie. 0Serdecznie gratulujemy! W przyszłym tygodniu nagrody trafią do kolejnych osób.
"DRZEWO ZMARTWIEŃ" praca domowa od Pani psycholog na bieżący tydzień dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Grudziądzkiego Centrum Caritas.
Czas, kiedy na budynku nie ma dzieci i uczestników zajęć w ŚDS, wykorzystujemy na przeprowadzenie generalnych remontów. Część pomieszczeń pracowni kulinarnej i jadalni nie była odświeżana od czasu adaptacji budynku, czyli już ponad 13 lat.
W ramach akcji Caritas Diecezji Toruńskiej, uczestnicy otrzymali paczki: jedną z artykułami spożywczymi oraz drugą z podstawowymi środkami czystości.
W środę 8 kwietnia w Środowiskowym Domu Samopomocy GCC planowane było spotkanie wielkanocne dla uczestników zajęć i całej kadry… Ze względu na obecną sytuację, aby doświadczyć chociażby namiastki „wspólnego” świętowania, postanowiliśmy dostarczyć paczki dla naszych podopiecznych.
W związku z zaistniałą sytuacją kryzysową, związaną z pandemią koronawirusa SARS-Cov-2 oraz szeregiem podejmowanych działań prewencyjnych, pragniemy zwrócić uwagę na rosnące potrzeby w obszarze zdrowia psychicznego, wsparcia i zapewnienia kontynuacji oddziaływań pomocowych w zakresie ochrony zdrowia psychicznego (psychologicznego).
W dniu 25 maja br. na grudziądzkim rynku podczas trwania "Majówki na trawie" nasza placówka z Środowiskowego Domu Samopomocy zaprezentowała swoje prace oraz działalność ośrodka na rzecz osób niepełnosprawnych.
Nie tylko Panowie pamiętali w Dniu Kobiet o uczestniczkach zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy i pracujących tam kobietach ale również Panie odwzajemniły się upominkami i życzeniami z okazji zbliżającego się Dnia Mężczyzny.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dzielenia się radością i wspólnego kolędowania. W dniu 20 grudnia 2018r. Środowiskowy Dom Samopomocy Grudziądzkiego Centrum Caritas zorganizował uroczystą Wieczerzę Wigilijną. Przy pięknie przygotowanym stole zasiedli zaproszeni goście, rodzice, uczestnicy i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy.
29 listopada br. uczestnicy ŚDS wyjechali do Bydgoszczy na VII już Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART który miał zasięg ogólnopolski. Temat tegorocznego festiwalu brzmiał „To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna!”.
Dnia 09,10,2018 uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Grudziądzkiego Centrum Caritas odwiedzili Centrum Opieki Nad Zwierzętami w Grudziądzu, gdzie mieli okazje poznać zawód weterynarza oraz zobaczyć jak wygląda praca ze zwierzętami. Uczestnicy mogli nie tylko nakarmić i wejść pogłaskać zwierzęta, a podczas oprowadzania poznali wszystkie ich imiona. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wizyty i zdziwieni jaka to ciężka praca.
Niepełnosprawni uczestnicy zajęć ŚDS podczas odwiedzin strażaków na terenie Caritasu przy ulicy Marcinkowskiego mogli nie tylko zapoznać się ze specyfiką ich pracy, ale także uczestniczyli w zajęciach przygotowujących do próbnych ewakuacji na wypadek pożaru.
W tym roku uczestnicy zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy Grudziądzkiego Centrum Caritas wraz z opiekunami uczestniczyli w kilkudniowej wycieczce do Olsztynka, Olsztyna, Gietrzwałdy i Iławy.
W dniu 27 września 2018 roku w naszym ośrodku odbył się festyn śliwkowy. Na festynie gościli rodzice uczestników. W trakcie festynu odbyły się liczne zabawy i konkursy, w których każdy mógł wziąć udział. Nie zabrakło także poczęstunku, rodzice i uczestnicy z przyjemnością skosztowali smakołyków w kawiarence. W tym szczególnym dniu w ośrodku panowała prawdziwie rodzinna atmosfera, wszyscy świetnie się bawili.
W dniu 26 czerwca 2018 przedstawiciele naszego ŚDS udali się do Nowej Wsi Wielkiej, aby uczestniczyć w XVII Olimpiadzie Sportowej Środowiskowych Domów Samopomocy województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W piękny słoneczny dzień 30 maja br. Postanowiliśmy spędzić dzień w naszym ogrodzie. Na Piknik zostali zaproszeni rodzice uczestników do wspólnej zabawy. Całej imprezie towarzyszył bogaty bufet zaopatrzony w domowe wypieki przygotowane przez rodziców oraz pracownię kulinarną.
Dnia 20 kwietnia 2018 roku wzięliśmy udział w I Przeglądzie Teatralnym Osób Niepełnosprawnych w Brodnickim Domu Kultury. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Grudziądzu przedstawili inscenizację baśni J.Ch. Andersena pt. „Brzydkie kaczątko”. Szczególne wrażenie na widzach wywarło wykonanie fragmentu baletu „Jezioro łabędzie”.
Myślimy o delikatnej zmianie lub totalnej metamorfozie, ale boimy się spróbować czegoś nowego! Większość z nas ma taki dylemat.
Dnia 10.04.2018 roku po raz pierwszy zagościł w naszych skromnych progach nowy Biskup Toruński –Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel. Towarzyszył mu ksiądz Paweł Rochman - sekretarz i kapelan Biskupa. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.
W dniu 25.03.2018 r. w Parafii p.w. Ducha Świętego w Grudziądzu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na „najpiękniejszą ręcznie wykonaną palmę”. Zajęliśmy II miejsce w konkursie. Wanesa Regent uczestniczka ŚDS odebrała nagrodę. Serdeczne podziękowania składamy organizatorom
„Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale. To tradycja bardzo stara – strojów pięknych co niemiara! Dziś na moje rozkazanie niech się miły nastrój stanie. Niech w zabawie no i w tańcu splotą się ręce przebierańców. Bawmy się więc wesoło, niechaj wszyscy wirują w koło.”
„A ja czekam na Ciebie mój Jezu Tak jak inni kiedyś czekali A ja czekam na Ciebie mój Jezu Spójrz - w ciemnościach światełko się pali… ". Dnia 12 września 2017 roku odbyła się uroczystość I Komunii Świętej wKościele parafialnym p.w. św. Mikołaja Bpa w Grudziądzu. Po raz pierwszy przyjęła Komunię Świętą nasza uczestniczka Wanesa Regent, która do tego uroczystego dnia została przygotowana przez ks. Marcina Kanię i pedagoga ŚDS Agnieszkę Kubną-Karasek.
14 września 2017 roku ekipa z naszej placówki składająca się z dwóch drużyn wyjechała do Wąbrzeźna na zawody sportowo-rekreacyjne. Impreza była zorganizowana wyłącznie dla osób na wózkach inwalidzkich. Zawody zostały zorganizowane w kręgielni "Mango" pod patronatem WSPDZST w Wąbrzeźnie oraz WTZ Wąbrzeźno.
1 lutego 2017r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas wyjechali na mistrzostwa Futbolu Stołowego organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta, Środowiskowego Domu Samopomocy w Toruniu. W turnieju wzięło udział 16 drużyn z województwa kujawsko-pomorskiego.
Podsumowanie działań w Lipcu 2022 roku
W ramach projektu „Rodzina w Centrum 3" w miesiącu Lipiec 2022 zrealizowano:
5 godzin specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – pedagogicznego
7 godzin specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – psychologicznego
2 porady specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – psychiatrycznego
1 spotkanie w ramach grupy wsparcia dla rodzin zastępczych i naturalnych
1 warsztat socjoterapeutyczny dla dzieci lub młodzieży przebywających w pieczy oraz z rodzina naturalnych z problemami opiekuńczo-wychowawczymi
1 warsztat dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą
Grudziądzkie Centrum Caritas im. Błogosławionej Juty związku z realizacją zadania publicznego z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej pt. „Prowadzenie Centrum Wspierania Rodzin (CWR) w ramach projektu partnerskiego pn. Rodzina w Centrum 3 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego prowadzi ciągły nabór uczestników.
W ramach projektu „Rodzina w Centrum 3” uczestnicy mogą skorzystać bezpłatnie z poniższych form wsparcia:
1. Specjalistyczne poradnictwo rodzinne: pedagogiczne, psychologiczne, psychiatryczne.
2. Grupy wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych.
3. Warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie.
4. Zajęcia animacyjne dla dzieci rodziców uczestniczących w warsztatach.
5. Warsztaty dla dzieci i młodzieży, w tym socjoterapeutyczne.
6. Warsztaty dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą.
7. Zajęcia profilaktyczno-wychowawcze.
8. Spotkanie promujące rodzinną pieczę zastępczą.
Działania projektowe realizowane są w okresie od maja 2021 r. do grudnia 2022 r.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie prosimy o zgłaszanie się pod adres:
1. Grudziądzkie Centrum Caritas, 86-300 Grudziądz, ul. Klasztorna 6
2. Telefon 56/ 64 28 587
3. e-mail mblock@caritas.pl
4. godziny pracy CWR czynne od poniedziałku do piątku 7:00 – 15:00
Oraz zgodnie z harmonogramem w danym miesiącu
5. Osoba do kontaktu: Milena Block
1. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, 86-300 Grudziądz, ul. Waryńskiego 34A
2. Telefon 56/ 69 68 751
3. e-mail a.osiewicz@mopr.grudziadz.pl
4. godziny pracy: od poniedziałku do piątku 7:30 – 15:30
5. Osoba do kontaktu: Anna Osiewicz