Grudziądzkie Centrum Caritas powstało w roku 1998, będąc odpowiedzią na ogromne obszary ubóstwa i wykluczenia społecznego. Stutysięczny Grudziądz od lat boryka się bardzo wysokim poziomem bezrobocia. Do tego ponad 12 tyś. osób objętych szerokorozumianą pomocą społeczną instytucjonalną. Ten kontekst skali problemów społecznych z jednej strony obrazuje, zaś z drugiej strony usprawiedliwia szeroki zakres działań Caritas na terenie miasta. Stąd między innymi:
Co najważniejsze Grudziądzkie Centrum Caritas w swej działalności nie tylko odpowiada na efekty degradacji społecznej środowisk, ale również stara się przeciwdziałać ich przyczynom. Stąd od ponad 10 lat realizuje projekty aktywizujące zawodowo i społecznie całe rodziny, przeciwdziałając lokalnemu bezrobociu, które jest najczęstszą przyczyną wykluczenia społecznego w Polsce.
Organizacja jest otwarta na działania partnerskie. Wszystkie projekty/programy są realizowane z partnerami publicznymi bądź prywatnymi. Prowadzimy dialog z lokalnym środowiskiem biznesu, co umożliwia opracowywanie projektów realnych i efektywnych, wpływających na lokalny rozwój.
Siedziba Grudziadzkiego Centrum Caritas mieści się przy ul. Klasztornej 6. Ponadto Caritas prowadzi w Grudziadzu Środowiskowy Dom Samopomocy, Świtlicę "Przystań" oraz Wypożyczalnię sprzętu rechabilitacyjnego, które mieszczą się w budynku przy ul. Marcinkowskiego 6-8. Od 2016 roku Grudziądzkie Centrum Caritas administruje także Bursą Szkolną Caritas przy ul. Chełmińskiej 97.
Siedziba Grudziądzkiego Centrum Caritas im. Błogosławionej Juty
ul. Klasztorna 6
Budynek przy ul. Marcinkowskiego 6-8
Bursa Szkolna Caritas
ul. Chełmińska 97
W ramach projektu „Rodzina w Centrum 3" w miesiącu Maj 2023 zrealizowano:
10 godzin specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – pedagogicznego
16 godzin specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – psychologicznego
1 spotkanie w ramach grupy wsparcia dla rodzin zastępczych i naturalnych
1 warsztat dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą
1 warsztat wzmacniający kompetencje rodzicielskie, w trakcie którego odbywały się zajęcia animacyjne dla dzieci
1 spotkanie dotyczące rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych do 14 dzieci