Bursa Szkolna Caritas

Środowiskowy Dom Samopomocy

mar 1, 2017

Jałmużna Wielkopostna 2017

Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna organizowana przez Caritas Kościoła katolickiego, Eleos Kościoła prawosławnego oraz Diakonię Kościoła ewangelickiego. Datki zbierane przez młodzież i dzieci odmawiające sobie słodyczy i innych drobnych przyjemności przeznaczone zostaną na pomoc osobom chorym i starszym.

Wzorem lat ubiegłych Caritas Diecezji Toruńskiej przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Jałmużna Wielkopostna, której celem jest uwrażliwienie młodych na potrzeby osób chorych; dzieci i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz. Akcja uczy miłości bliźniego i kształtuje charakter młodych ludzi, którzy poprzez małą ofiarę mogą pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji.

Caritas przygotowała specjalne Skarbonki Miłosierdzia, do których można wrzucać ofiary podczas całego okresu Wielkiego Postu. W Środę Popielcową lub w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu skarbonki zostają przekazane wiernym – głównie dzieciom i młodzieży do szkół. Po 40 dniach Wielkiego Postu wypełnione skarbonki przynoszone są do parafii. W niektórych świątyniach finał akcji ma bardzo uroczysty charakter: młodzi przekazują skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, w innych wierni zostawiają je w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych.

Z okazji rozpoczynającego się Wielkiego Postu 20 000 Skarbonek Miłosierdzia trafia w tym roku do mieszkańców diecezji toruńskiej.

lis 6, 2018

Dnia 09,10,2018 uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Grudziądzkiego Centrum Caritas odwiedzili Centrum Opieki Nad Zwierzętami w Grudziądzu, gdzie mieli okazje poznać zawód weterynarza oraz zobaczyć jak wygląda praca ze zwierzętami. Uczestnicy mogli nie tylko nakarmić i wejść pogłaskać zwierzęta, a podczas oprowadzania poznali wszystkie ich imiona. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wizyty i zdziwieni jaka to ciężka praca.

lis 5, 2018

W piątek 26 października około godziny 17.00 do budynku Caritas przy ulicy Marcinkowskiego przybyła młodzież ze Szkolnych Kół Caritas z rejonu grudziądzkiego. Ponad 60 osób ze śpiworami i karimatami przybyła na Noc Wolontariatu, aby wspólnie bawić się, integrować i twórczo pracować.