Bursa Szkolna Caritas

Środowiskowy Dom Samopomocy

mar 1, 2017

Jałmużna Wielkopostna 2017

Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna organizowana przez Caritas Kościoła katolickiego, Eleos Kościoła prawosławnego oraz Diakonię Kościoła ewangelickiego. Datki zbierane przez młodzież i dzieci odmawiające sobie słodyczy i innych drobnych przyjemności przeznaczone zostaną na pomoc osobom chorym i starszym.

Wzorem lat ubiegłych Caritas Diecezji Toruńskiej przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Jałmużna Wielkopostna, której celem jest uwrażliwienie młodych na potrzeby osób chorych; dzieci i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz. Akcja uczy miłości bliźniego i kształtuje charakter młodych ludzi, którzy poprzez małą ofiarę mogą pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji.

Caritas przygotowała specjalne Skarbonki Miłosierdzia, do których można wrzucać ofiary podczas całego okresu Wielkiego Postu. W Środę Popielcową lub w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu skarbonki zostają przekazane wiernym – głównie dzieciom i młodzieży do szkół. Po 40 dniach Wielkiego Postu wypełnione skarbonki przynoszone są do parafii. W niektórych świątyniach finał akcji ma bardzo uroczysty charakter: młodzi przekazują skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, w innych wierni zostawiają je w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych.

Z okazji rozpoczynającego się Wielkiego Postu 20 000 Skarbonek Miłosierdzia trafia w tym roku do mieszkańców diecezji toruńskiej.

lip 31, 2018
Wzorem lat ubiegłych również w tym roku Grudziądzkie Centrum Caritas organizuje kolonie letnie dla dzieci z terenu naszego miasta. W tym roku na dwóch - 10 dniowych turnusach wypoczywać będzie prawie 100 dzieci.
lip 31, 2018
W dniu 6 lipca grupa zaradności życiowej uczestniczyła w autorskich zajęciach wspierających funkcjonowanie w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej osób niepełnosprawnych ze sprzężeniami z wykorzystaniem różnych form terapii m.in. hipoterapia – terapia kontaktem z koniem, felinoterapia, sylwoterapia, hortiterapia.