Bursa Szkolna Caritas

Środowiskowy Dom Samopomocy

gru 6, 2016

Spotkania z dietetykiem w ramach programu "Żółty talerz"

Zdrowe odżywianie dzieci jest niezwykle ważnym elementem w edukacji i wychowywaniu. Dlatego w listopadzie br. w świetlicah opiekuńczo-profilaktycznych Grudziądzkiego Centrum Caritas "Przystań" i "Św. Józefa", które uczestniczą w programie „Żółty talerz” odbyły się spotkania edukacyjne dla dzieci i rodziców na temat zdrowego odżywiania.

Zajęcia poprowadziła doświadczona Pani dietetyk, która w przystępny sposób wyjaśniła tajniki prawidłowej, zdrowej diety dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z piramidą żywienia oraz zasadami prawidłowego żywienia. Ponadto zachęcani byli do prowadzenia aktywnego stylu życia.

Prowadzący zajęcia wskazywali również na co należy zwracać uwagę podczas zakupów różnych produktów tj. o konieczności czytania etykiet ze składnikami zawartymi w żywności.

Podczas zajęć uczestnicy otrzymali także ulotki promujące ideę zdrowego odżywiania dzieci, które zostały przygotowane przez Caritas Diecezji Toruńskiej w ramach programu „Żółty talerz”. Ponadto dzieci wykonywały ćwiczenia w tematycznych kartach pracy (dla najmłodszych przygotowano kolorowanki). Edukacja  dzieci i rodziców miała na celu  wypracowanie zachowań prozdrowotnych traktowanych jako inwestycja w prawidłowy rozwój dziecka i zdrowie wszystkich członków rodziny.

"Żółty talerz" to wspólny program wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce uruchomiony przez Kulczyk Foundation jako sojusz z pięcioma polskimi organizacjami pomocowymi: Polskim Czerwonym Krzyżem, Bankiem Żywności, Caritas, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci oraz Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce.

Program Żółty Talerz ma przynieść konkretne efekty: zwiększyć liczbę żywionych dzieci, poprawić jakość żywienia, aktywizować lokalne społeczności wokół problemu żywienia dzieci i dostarczyć wiedzy niezbędnej do prawidłowego żywienia najmłodszych. „Żółty Talerz” na terenie Polski to 4 mln zł na żywienie dzieci, które mają zaowocować ponad 1 milionem wydanych posiłków.

Program jest finansowany ze środków otrzymanych od Kulczyk Foundation.

lip 28, 2022

Podsumowanie działań w Lipcu 2022 roku

W ramach projektu „Rodzina w Centrum 3" w miesiącu Lipiec 2022 zrealizowano:

5 godzin specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – pedagogicznego

7 godzin specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – psychologicznego

2 porady specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – psychiatrycznego

1 spotkanie w ramach grupy wsparcia dla rodzin zastępczych i naturalnych

1 warsztat socjoterapeutyczny dla dzieci lub młodzieży przebywających w pieczy oraz z rodzina naturalnych z problemami opiekuńczo-wychowawczymi

1 warsztat dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą

lip 23, 2022

Grudziądzkie Centrum Caritas im. Błogosławionej Juty związku z realizacją zadania publicznego z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej pt. „Prowadzenie Centrum Wspierania Rodzin (CWR) w ramach projektu partnerskiego pn. Rodzina w Centrum 3 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego prowadzi ciągły nabór uczestników.

W ramach projektu „Rodzina w Centrum 3” uczestnicy mogą skorzystać bezpłatnie z poniższych form wsparcia:

1. Specjalistyczne poradnictwo rodzinne: pedagogiczne, psychologiczne, psychiatryczne.

2. Grupy wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych.

3. Warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie.

4. Zajęcia animacyjne dla dzieci rodziców uczestniczących w warsztatach.

5. Warsztaty dla dzieci i młodzieży, w tym socjoterapeutyczne.

6. Warsztaty dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą.

7. Zajęcia profilaktyczno-wychowawcze.

8. Spotkanie promujące rodzinną pieczę zastępczą.

Działania projektowe realizowane są w okresie od maja 2021 r. do grudnia 2022 r.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie prosimy o zgłaszanie się pod adres:

1. Grudziądzkie Centrum Caritas86-300 Grudziądz, ul. Klasztorna 6
2. Telefon 56/ 64 28 587
3. e-mail mblock@caritas.pl
4. godziny pracy CWR czynne od poniedziałku do piątku 7:00 – 15:00

Oraz zgodnie z harmonogramem w danym miesiącu

5. Osoba do kontaktu: Milena Block

1. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, 86-300 Grudziądz, ul. Waryńskiego 34A