Bursa Szkolna Caritas

Środowiskowy Dom Samopomocy

lis 30, 2015

Projekt „Koń i ja razem idziemy przez świat" zakończony

Zakończyła się realizacja projektu „Koń i ja razem idziemy przez świat. Zajęcia hipoterapii i  terapeutycznej jazdy konnej dla osób niepełnosprawnych z województwa kujawsko-pomorskiego. Edycja II” współfinansowanego przez województwo kujawsko-pomorskie ze środków PFRON.

Projekt realizowany był w terminie od 04.05.2015.do.31.10.2015 i wzięło w nim udział 30 osób niepełnosprawnych z czego 25 osób stanowiły dzieci do 16 roku życia. W ramach projektu zrealizowano 750 zajęć hipoterapii i terapeutycznej jazdy konnej, zorganizowano spotkanie integracyjno-podsumowujące Hubertus 2015 podjęto inicjatywę aktywizacji osób niepełnosprawnych i ich integrację poprzez konkurs fotograficzny „Hipoterapia w kadrze”, konkurs jeździecki z torem przeszkód, pokazem jeździeckim i pogonią za lisem.

Realizacja projektu miała na celu m.in.:

Poprawienie jakości życia osób niepełnosprawnych poprzez zwiększenie dostępu do indywidualnych zajęć hipoterapii prowadzonych przez specjalistów.

Zwiększenie świadomości osób niepełnosprawnych i ich rodzin oraz środowisko lokalne o hipoterapii stosowanej jako metoda rehabilitacyjna w wybranych schorzeniach dzieci, młodzieży i dorosłych oraz formy korzystnego oddziaływania psycho- i socjoterapeutycznego

Ograniczenie skutków niepełnosprawności poprzez realizację działań hipoterapeutycznych :

- stymulacja rozwoju psychoruchowego

- poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, orientacji przestrzennej oraz rozeznania w schemacie własnego ciała

- zwiększenie możliwości koncentracji uwagi i utrzymania zorganizowanej aktywności

- zwiększenie motywacji do wykonywania ćwiczeń

- rozwijanie samodzielności

- zmniejszenie zaburzeń równowagi i poprawa reakcji obronnych

- zwiększenie możliwości lokomocyjnych, poprawa zgrabności ruchowej

- zwiększenie poczucia własnej wartości

- relaksacja i osłabienie reakcji nerwicowych

- zapewnienie kontaktu ze zwierzęciem i przyrodą

Wsparcie i pobudzanie rozwoju mowy poprzez ciągłe bodźcowanie systemu przedsionkowego podczas zajęć hipoterapii

Poprawienie samooceny osób niepełnosprawnych poprzez obcowanie z końmi, otwarcie się na świat i innych, rozwinięcie pozytywnych relacji społecznych

Podsumowując realizację zadania zespół ewaluacyjny potwierdził realizację wskazanych celów.

Ogromna radość i szczęście z obcowania w środowisku naturalnym ze zwierzętami w przyjaznej atmosferze i spotykając osoby żądne wrażeń, posiadające w sobie radość życia i ogromną wolę walki doładowały nasze pokłady energii na nadchodzącą długą zimę.

lip 28, 2022

Podsumowanie działań w Lipcu 2022 roku

W ramach projektu „Rodzina w Centrum 3" w miesiącu Lipiec 2022 zrealizowano:

5 godzin specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – pedagogicznego

7 godzin specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – psychologicznego

2 porady specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – psychiatrycznego

1 spotkanie w ramach grupy wsparcia dla rodzin zastępczych i naturalnych

1 warsztat socjoterapeutyczny dla dzieci lub młodzieży przebywających w pieczy oraz z rodzina naturalnych z problemami opiekuńczo-wychowawczymi

1 warsztat dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą

lip 23, 2022

Grudziądzkie Centrum Caritas im. Błogosławionej Juty związku z realizacją zadania publicznego z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej pt. „Prowadzenie Centrum Wspierania Rodzin (CWR) w ramach projektu partnerskiego pn. Rodzina w Centrum 3 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego prowadzi ciągły nabór uczestników.

W ramach projektu „Rodzina w Centrum 3” uczestnicy mogą skorzystać bezpłatnie z poniższych form wsparcia:

1. Specjalistyczne poradnictwo rodzinne: pedagogiczne, psychologiczne, psychiatryczne.

2. Grupy wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych.

3. Warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie.

4. Zajęcia animacyjne dla dzieci rodziców uczestniczących w warsztatach.

5. Warsztaty dla dzieci i młodzieży, w tym socjoterapeutyczne.

6. Warsztaty dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą.

7. Zajęcia profilaktyczno-wychowawcze.

8. Spotkanie promujące rodzinną pieczę zastępczą.

Działania projektowe realizowane są w okresie od maja 2021 r. do grudnia 2022 r.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie prosimy o zgłaszanie się pod adres:

1. Grudziądzkie Centrum Caritas86-300 Grudziądz, ul. Klasztorna 6
2. Telefon 56/ 64 28 587
3. e-mail mblock@caritas.pl
4. godziny pracy CWR czynne od poniedziałku do piątku 7:00 – 15:00

Oraz zgodnie z harmonogramem w danym miesiącu

5. Osoba do kontaktu: Milena Block

1. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, 86-300 Grudziądz, ul. Waryńskiego 34A