Bursa Szkolna Caritas

Środowiskowy Dom Samopomocy

sie 2, 2019

Dzieci ze świetlic Caritas wyjechały na kolonie - Rytebłota 2019

24 lipca dzieci ze świetlic opiekuńczo-profilaktycznych prowadzonych przez Grudziądzkie Centrum Caritas: PRZYSTAŃ i  Św. Józef wyjechały na kolonie do ośrodka wypoczynkowego w Rytychbłotach koło Zbiczna. „Nie chce mi się, nie dam rady - czyli nastoletni staruszkowie” został zainspirowany obserwacją dzieci podczas działań prowadzonych przez Caritas (w świetlicach, wolontariacie, SKC, projektach skierowanych do rodzin itp.).

Dla 40 dzieci będzie to kontynuacja działań prowadzonych przez cały rok w świetlicach Caritas i wyczekiwana nagroda za całoroczną pracę (kolonie dla dzieci ze świetlic Caritas są całkowicie bezpłatne). Poprzez zaproszenie na kolonie osób, które z racji wieku, stanowiska, niepełnosprawności czy choroby mogłyby nic nie robić, ale pokonują własne słabości „bo im się po prostu chce!” pragniemy pokazać młodym ludziom pozytywne wzorce a może nawet czasem ich zawstydzić. Pokażemy też osoby z rodzinnymi pasjami łączącymi pokolenia (rodzina angażująca się w grupy rekonstrukcyjne, czy rodzina która stworzyła Ogród miniatur.) Odbędą się spotkania z osobami pasjonującymi się historią: pracownik muzeum wraz z rodziną który angażuje się w pokazy historyczne, ręcznie szyją stroje, tworzą broń czy historyczne gry; całodzienne spotkanie z członkami grupy rekonstrukcyjnej podczas którego odbędą się zajęcia „rycerskie” – strzelanie z łuku, potyczki rycerskie, piankowe miecze itp.'

Jedna z planowanych atrakcji jest przeprowadzenie na terenie ośrodka zajęć z survivalu pod kierunkiem instruktora podczas których będą mogli przełamywać własne słabości a także nauczyć się współpracy w grupie i zasad zdrowej rywalizacji. Przewidziano wycieczki do Iławy (podczas której zwiedzimy historyczną część miasta a następnie udamy się w rejs statkiem po jeziorze Jeziorak podczas którego zapoznamy się z fauną i florą pojezierza), następnie zwiedzimy ruiny  średniowiecznego zamku w Kurzętniku a także Brodnicy, gdzie zwiedzimy zamek Anny Wazówny (dla chętnych będzie możliwość wejścia na wieżę) a także rzadko spotykany trójkątny rynek.

BH

Kolonie dofinansowane przez:

Urząd Miejski w Grudziadzu

Grudziądzkie Centrum Caritas
im. Błogosławionej Juty

lip 28, 2022

Podsumowanie działań w Lipcu 2022 roku

W ramach projektu „Rodzina w Centrum 3" w miesiącu Lipiec 2022 zrealizowano:

5 godzin specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – pedagogicznego

7 godzin specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – psychologicznego

2 porady specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – psychiatrycznego

1 spotkanie w ramach grupy wsparcia dla rodzin zastępczych i naturalnych

1 warsztat socjoterapeutyczny dla dzieci lub młodzieży przebywających w pieczy oraz z rodzina naturalnych z problemami opiekuńczo-wychowawczymi

1 warsztat dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą

lip 23, 2022

Grudziądzkie Centrum Caritas im. Błogosławionej Juty związku z realizacją zadania publicznego z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej pt. „Prowadzenie Centrum Wspierania Rodzin (CWR) w ramach projektu partnerskiego pn. Rodzina w Centrum 3 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego prowadzi ciągły nabór uczestników.

W ramach projektu „Rodzina w Centrum 3” uczestnicy mogą skorzystać bezpłatnie z poniższych form wsparcia:

1. Specjalistyczne poradnictwo rodzinne: pedagogiczne, psychologiczne, psychiatryczne.

2. Grupy wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych.

3. Warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie.

4. Zajęcia animacyjne dla dzieci rodziców uczestniczących w warsztatach.

5. Warsztaty dla dzieci i młodzieży, w tym socjoterapeutyczne.

6. Warsztaty dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą.

7. Zajęcia profilaktyczno-wychowawcze.

8. Spotkanie promujące rodzinną pieczę zastępczą.

Działania projektowe realizowane są w okresie od maja 2021 r. do grudnia 2022 r.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie prosimy o zgłaszanie się pod adres:

1. Grudziądzkie Centrum Caritas86-300 Grudziądz, ul. Klasztorna 6
2. Telefon 56/ 64 28 587
3. e-mail mblock@caritas.pl
4. godziny pracy CWR czynne od poniedziałku do piątku 7:00 – 15:00

Oraz zgodnie z harmonogramem w danym miesiącu

5. Osoba do kontaktu: Milena Block

1. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, 86-300 Grudziądz, ul. Waryńskiego 34A