Praktyczne zajęcia z podręcznikiem savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych pozwoliły dzieciom skorzystać z balkonika czy wózka inwalidzkiego i zobaczyć jak z takiej perspektywy codzienne zajęcia osób starszych stają się wyzwaniem. Przewidziano też zajęcia z pomocy osobie niewidomej. To co na początku było tylko „fajną zabawą” po godzinie okazało się ciężką pracą bo „bolą mnie ręce”, „nie mam już siły wjechać pod górę” „niech na wózek siądzie ten najmniejszy z naszej grupy”… Dzieci którymi zajmujemy się na co dzień w świetlicach, podchodzą do życia i codziennych działań na zasadach „szkoły przetrwania” a prawie zupełnie nie znają „zasad zachowania” czy bezinteresownej pomocy. Wizyta w „Wiosce – Stara Mydlarnia”, gdzie miały kontakt ze sprzętami które w czasach naszych babć i prababć było pierwowzorem pralki, wirówki czy pozwoliły na wspólne zajęcia łączące pokolenia. W ramach całodziennego spotkania integracyjnego do ośrodka w Rytychbłotach przyjechali pensjonariusze Dziennego Domu Pobytu dla osób starszych z Grudziądza wraz z którymi w ramach zajęć artystycznych uczestnicy robili piękne wachlarze (bardzo przydatne podczas upalnych dni!) i spędzili dzień jak w wielopokoleniowej rodzinie (dzieci poczuły się jak na obiedzie z własnymi dziadkami a osoby starsze miały całodzienny kontakt z dziećmi, gdyż np. ich własne wnuki mieszkają daleko.
W ramach wycieczki dzieci zwiedziły Brodnicę, miały zajęcia w ośrodku edukacji ekologicznej w Rudzie k. Górzna oraz Wiosce Mydlarskiej ”Stara Mydlarnia” robiły sole do kąpieli i artystyczne mydełka własnego pomysłu.
W odczuciu dzieci jedną z najfajniejszych atrakcji były zajęcia z survivalu pod kierunkiem instruktora i wieczorny pokaz fireshow. Tegoroczna pogoda pozwoliła nie tylko na codzienne kąpiele w jeziorze i plażowanie, ale też na przeprowadzenie leśnych podchodów czy gry terenowej.
Wyjeżdżając z Rytychbłot dzieci już deklarowały przyjazd na kolonie w 2019 roku!
Kolonie dofinansowane były przez:
I turnus: Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Grudziądza, Grudziądzkie Centrum Caritas
II turnus: Kuratorium Oświaty, Urząd Miasta Grudziądza, Grudziądzkie Centrum Caritas
Szanowni Państwo
„W związku z zakończeniem w dniu 31 grudnia 2023 r. projektu, pn. „Rodzina w Centrum 3” (RPKP.09.03.02-04-0068/20) realizowanego w ramach Osi Priorytetowej 9 Solidarne społeczeństwo, Działania 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałania 9.3.2 Rozwój usług społecznych w ramach części RPO WKP 2014-2020 współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego, informujemy, że w Grudziądzkim Centrum Caritas w Grudziądzu przez okres 4 tygodni, tj. do 31 stycznia 2024 r. w dalszym ciągu funkcjonują i dostępne są następujące usługi
- konsultacje i poradnictwo specjalistyczne,
- grupy wsparcia dla rodzin zastępczych i naturalnych z problemami opiekuńczo-wychowawczymi.
Kontakt: Beata Wyczyńska-Hoppe tel. 692403905