W dniu 07.10 w jednej z sal konferencyjnych Hotelu RAD obyły się pierwsze warsztaty animacyjne, poświęcone koncepcji Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność związanej z powstającą w Grudziądzu Lokalną Grupą Działania. Zapraszamy na kolejne spotkania, otwarte dla mieszkańców po uprzednim zgłoszeniu, które odbędą się w tym samym miejscu w kolejne środy października – 14.10 i 20.10.2015r.
Organizatorami warsztatów w Grudziądzu są Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży. Spotkania mają na celu zwiększenie wiedzy możliwie szerokiej grupy mieszkańców naszego miasta (zarówno zadeklarowanych członków Lokalnej Grupy Działania, jak i mieszkańców którzy nie są jej członkami) na temat możliwości pozyskania funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa kujawsko-pomorskiego poprzez Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność. To instrument, który w bieżącej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 pozwala na stworzenie w Grudziądzu stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania (wcześniej taka możliwości istniała tylko na terenach wiejskich).
LGD właśnie się w Grudziądzu tworzy. Będzie zrzeszeniem składającym się z przedstawicieli sektora publicznego, gospodarczego i społecznego, za pośrednictwem którego nasze miasto zyska możliwość ubiegania się o środki finansowe na realizację działań, opracowanych w toku współpracy reprezentantów wszystkich czterech wymienionych wcześniej grup. Celem nadrzędnym działań Lokalnej Grupy Działania będzie stworzenie Lokalnej Strategii Rozwoju, a następnie, zgodnie z jej zapisami, aktywna walka z wykluczeniem społecznym i zawodowym mieszkańców Grudziądza, ich aktywizacja oraz integracja.
Omówienie szczegółów związanych z tą tematyką było głównym tematem wczorajszych warsztatów. Wzięło w nich udział kilkanaście osób. Oprócz prezentacji najważniejszych założeń RLKS, rozmowie o Lokalnej Grupie Działania oraz pytań i odpowiedzi na temat Lokalnej Strategii Rozwoju, wiele czasu uczestnicy spotkania poświęcili również na – przeprowadzone w formie warsztatów – ćwiczenia w określaniu charakteru i zakresu przykładowych działań, które z jednej strony próbują rozwiązać ważny problem społeczny lub zawodowy w Grudziądzu a jednocześnie, z drugiej, mogłyby stać się tematami wniosków o dofinansowanie w ramach RLKS.
Kolejne warsztaty planowane są w dniach 14.10 i 25.10 od godziny 9.00, również w Hotelu RAD.
Zainteresowanych prosimy o uprzednie zgłoszenie chęci uczestnictwa w spotkaniu – telefonicznie pod numerem 56 652 22 40 lub drogą elektroniczną - rlks@ecwm.org.pl
Podsumowanie działań w Lipcu 2022 roku
W ramach projektu „Rodzina w Centrum 3" w miesiącu Lipiec 2022 zrealizowano:
5 godzin specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – pedagogicznego
7 godzin specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – psychologicznego
2 porady specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – psychiatrycznego
1 spotkanie w ramach grupy wsparcia dla rodzin zastępczych i naturalnych
1 warsztat socjoterapeutyczny dla dzieci lub młodzieży przebywających w pieczy oraz z rodzina naturalnych z problemami opiekuńczo-wychowawczymi
1 warsztat dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą
Grudziądzkie Centrum Caritas im. Błogosławionej Juty związku z realizacją zadania publicznego z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej pt. „Prowadzenie Centrum Wspierania Rodzin (CWR) w ramach projektu partnerskiego pn. Rodzina w Centrum 3 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego prowadzi ciągły nabór uczestników.
W ramach projektu „Rodzina w Centrum 3” uczestnicy mogą skorzystać bezpłatnie z poniższych form wsparcia:
1. Specjalistyczne poradnictwo rodzinne: pedagogiczne, psychologiczne, psychiatryczne.
2. Grupy wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych.
3. Warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie.
4. Zajęcia animacyjne dla dzieci rodziców uczestniczących w warsztatach.
5. Warsztaty dla dzieci i młodzieży, w tym socjoterapeutyczne.
6. Warsztaty dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą.
7. Zajęcia profilaktyczno-wychowawcze.
8. Spotkanie promujące rodzinną pieczę zastępczą.
Działania projektowe realizowane są w okresie od maja 2021 r. do grudnia 2022 r.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie prosimy o zgłaszanie się pod adres:
1. Grudziądzkie Centrum Caritas, 86-300 Grudziądz, ul. Klasztorna 6
2. Telefon 56/ 64 28 587
3. e-mail mblock@caritas.pl
4. godziny pracy CWR czynne od poniedziałku do piątku 7:00 – 15:00
Oraz zgodnie z harmonogramem w danym miesiącu
5. Osoba do kontaktu: Milena Block
1. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, 86-300 Grudziądz, ul. Waryńskiego 34A
2. Telefon 56/ 69 68 751
3. e-mail a.osiewicz@mopr.grudziadz.pl
4. godziny pracy: od poniedziałku do piątku 7:30 – 15:30
5. Osoba do kontaktu: Anna Osiewicz